Bez použití betonu se neobejde ani jedno průmyslové a obytné staveniště. Kvalita tohoto uměle získaného materiálu přímo závisí na pořadí míchání a poměru použitých složek. Tabulka “Podíly betonu na 1 m3” Vás navede v co nejsprávnějším rozložení složek řešení pro jeho použití v různých konstrukcích.

V závislosti na účelu lze použít různé poměry přípravy betonové malty.
Specifikace betonu
Cement a voda, které jsou součástí betonu, tvoří při smíchání hmotu, která se po vytvrdnutí mění v cementový kámen. V této podobě se tento materiál snadno deformuje, tvoří se v něm mnoho mikrotrhlin, což vede k výraznému smrštění.
Přidání plniv (drcený kámen, písek, štěrk atd.) do složení cementové směsi přispívá k vytvoření jakési výztuže, která přebírá vnitřní pnutí. Díky tomu se zlepšují indikátory pevnosti, oslabuje se pohyblivost směsi a deformace ze smrštění.

Různá plniva dodávají betonu pevnost a zvyšují jeho technické vlastnosti.
Vzhledem ke stupni pevnosti betonu je materiál rozdělen do tříd (označených “B”) a tříd (označených “M”). Čím vyšší jsou číselné hodnoty tříd betonu (například M200, M300 nebo M400), tím je materiál považován za odolnější. Záleží na třídě a značce, v jakých typech konstrukcí bude použit.
Pokud je stavba vašeho objektu podpořena projektem, pak jsou v něm již předem stanoveny jakosti betonu nutné pro založení nebo jiné konstrukce.
Tabulka ukazatelů pevnosti betonu:
| Betonová třída | M75 | M100 | M150 | M200 | M250 | M300 | M350 | M400 |
| Zatížení (normativní), kgf / cm 2 | 65 | 98 | 131 | 196 | 262 | 294 | 327 | 393 |
Soulad značky s použitím betonu
Pro různé typy konstrukcí se používají betonové směsi různých jakostí.
Tabulka ukazuje rozsah možného použití betonu v závislosti na značce:
| Označit M100-M150 |
Označit M200-M250 |
Označit M300 |
Označit M350 |
Označit M400 |
| Podklad (podklad) pro potěr, základ, dlaždici nebo betonovou cestu. | Základy jednopatrových budov, mazaniny, slepá plocha, plošiny, schodiště. | Pásové základy, monolitické stěny, potěr, slepá oblast, plošiny, schodiště. |
Odlévání železobetonových konstrukcí (nosníky, nosné sloupy, příčníky, překlady, podlahové desky, bazény). |
Hydraulické stavby (přehrady, mosty), opevňovací objekty (bunkry, sklady). |
Spotřeba a poměry hlavních složek betonu závisí na mnoha faktorech. U písku je třeba vzít v úvahu jeho vlhkost, jemnost a obsah nečistot. Pro drcený kámen a štěrk, indikátory vlhkosti, znečištění, prázdnoty, nestandardních vměstků (odpadků).
U cementu se bere v úvahu jeho značka. Zohledňuje se také typ práce, pro kterou se betonové řešení připravuje: betonový potěr, nalévání základů, stavba stěn atd.
Hlavní složkou betonové malty je cement. Poměr spotřeby tohoto materiálu vyjadřuje jakost betonu. Třída betonu je tím vyšší, čím více cementu obsahuje.

Pro přípravu betonové směsi se používají různé druhy cementu
Tradičně se betonování provádí v období, kdy má teplota vzduchu kladnou hodnotu. To přispívá k vysoce kvalitnímu vytvrzení roztoku.
Dobrá rada! Nedoporučuje se provádět betonářské práce při teplotách pod nulou, z důvodu možné pravděpodobnosti získání materiálu špatné kvality z hlediska pevnosti.
Při práci s betonem v chladném období je pravděpodobné, že voda v roztoku zmrzne a stane se zdrojem destrukce uvnitř materiálu. Síla se tak sníží.
K tuhnutí betonu dochází za 12 hodin, za dva týdny beton nashromáždí 80 % své pevnosti. Provoz hotové konstrukce je možný za měsíc.

Testování hotové betonové konstrukce na štěpkování pomocí speciálního zařízení
Hlavní složky betonové směsi
Při nákupu ingrediencí pro přípravu roztoku se ujistěte (pokud je to možné) o jejich kvalitě:
- voda: používá se čerstvá voda;
- písek: ve svém složení by neměl obsahovat jíl, můžete vizuálně zkontrolovat podle barvy. Pokud má písek žlutou nasycenou barvu, pak je obsah jílu v něm vysoký. Pro řešení se používá bílý nebo šedý písek;
- cement: pytle s cementem by neměly mít ztvrdlé části na dotek a materiál by měl být vyroben nejdříve čtyři měsíce od data nákupu;
Dobrá rada! Při nákupu cementu věnujte pozornost označení. Pouze od důvěryhodných výrobců, označení na sáčku odpovídá kvalitě cementu v něm obsaženého.

Cement je první a hlavní složkou betonové malty
- drcený kámen: používá se čistý materiál, bez prachu a jiných inkluzí. V opačném případě bude adheze s roztokem nedostatečná, což nepříznivě ovlivní pevnost betonu. Ideální je drcený kámen ze žulové skály;
- kromě drceného kamene se jako velké kamenivo do betonové směsi používá štěrk (obvykle používaný pro jakost 450), vápenec (vhodný pro třídy 100 a 300), žula (vyznačující se pevností, mrazuvzdorností a nízkou nasákavostí).

Pro přípravu směsi se používá čistý drcený kámen, bez znečištění a nečistot.
Spotřeba materiálů. Tabulka “Podíl betonu na 1m3”
Spotřeba komponentů pro přípravu 1 m 3 betonu přímo závisí na účelu konstrukcí a značce cementu zapojené do výroby. K tomu byly shrnuty hodnoty podílů složení 1m 3 betonu.
Níže jsou uvedeny dvě tabulky podílů betonu na 1m3.
Tabulka č. 1 – podíly betonu pro jakosti M100, M200, M400 a M400:

Typy betonu: M100, M200, M300, M400
Tabulka č. 2 – podíly betonu pro jakosti M150, M250, M350 a M450:

Třídy betonu: M150 – M450
Pokud je tedy nutné vyrobit beton M200, proporce budou
1 m³ roztoku – 1 / 3,5 / 2,6 (kg), pro beton M300 budou poměry – 1 / 2,4 / 4,3 (kg), poměry betonu M400 – 1 / 1,6 / 3,2 (kg).
Můžete například vypočítat kvantitativní složení složek zohledněných v tabulce poměrů pro přípravu betonu M400 pomocí cementu M500. Vezměte 20 kbelíků cementu. Poměry písku budou (20 x 1,6) = 32 kbelíků. Drcený kámen, respektive – (20 x 3,2) = 64 kbelíků. A voda – (20 x 0,5) = 10 kbelíků. Díky znalosti hustoty všech komponent je snadné převést požadovaný počet kbelíků na ty měrné jednotky, ve kterých se materiály prodávají. Takže kbelík o objemu 10 litrů naplněný cementem bude vážit 12 kg (10 x 1200), kde 1200 kg / m³ je hustota cementu při nalití, kbelík písku – 14 kg (10 x 1400), kde 1400 kg/m³ je hustota písku, stejný objem štěrku by při jeho hustotě vážil 15 kg.

Lití základového pásu betonovou směsí
Poměry složení betonu pro základ
Pokud se betonářské práce provádějí v malých objemech, například při soukromé výstavbě nebo jednorázové drobné práci, je vhodné dodržovat poměry betonu v kbelících. Taková kvantitativní opatření se používají, pokud není možné umístit speciální zařízení na staveniště, stejně jako když se roztok nalévá po malých částech.
Při výrobě betonu pro základovou konstrukci je nutné dodržet níže uvedené poměry betonu na základ.
Tabulka rozměrů betonu pro základ v kbelících, pro třídy M100, M200, M300 a M400:

Při použití cementu třídy 400 a 500 na objem 10 litrů
Postup přípravy roztoku
V jednotlivých stavebních podmínkách se betonová malta pro založení připravuje měřením částí součástí v kbelících. Vezměte prosím na vědomí, že kbelík a lopata na cement musí být extrémně suché. Pro získání přesnějších proporcí je složení písku a drceného kamene v kbelíku mírně zhutněno a vyrovnáno podél okraje kbelíku. Odměřený drcený kámen a písek se dobře promíchají ve vhodné široké nádobě a tvoří drážky, do kterých se nalije připravený cement. Všechny přísady (jejichž množství se volí z tabulky poměrů) se důkladně promíchají, dokud se nezíská hmota jednotné barvy.
Související články:

Kolik váží kostka betonu? Hlavní vlastnosti a složení. Stanovení hmotnosti. Odrůdy betonu v závislosti na materiálu. Druhy betonu (lehký a těžký). Co ovlivňuje hmotnost betonu?
Vzniklá hmota se tvoří pod kuželem, uprostřed dělají prohlubeň, kam se nalévá voda. Postupně nalévejte směs od okrajů do středu, dokud se voda zcela nevsákne. Jakmile je první podíl vody nasycen, postup s vodou se opakuje, dokud se nevytvoří požadovaná konzistence betonového roztoku.

Svépomocná příprava cementové malty hnětením
Dobrá rada! Nedoporučuje se porušovat poměr voda-cement a snažit se získat tekutější roztok. Přebytečná voda zanechá dutiny, což má za následek snížení pevnosti betonu.
Při dodržení tabulky proporcí pro přípravu betonu můžete získat kompozici z homogenní plastové směsi. To bude sloužit jako záruka pevnosti a trvanlivosti betonu v provozu.
Dodržování technických norem při přípravě betonových směsí přispívá k zachování hlavních ukazatelů požadovaných ve stavebnictví.